Časté otázky

 » Časté otázky [ « späť ]

Obsah:

 

Prečo sa rosia okná?

Rosenie okien (kondenzáciu vodnej pary) spôsobuje vysoká vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorá vzniká, paradoxne, veľmi dobre tesniacimi oknami.

  • rosy na okne z interiérovej strany sa zbavíte vetraním. Sú dva spôsoby. Buď je to dlhodobé mikrovetranie – cez štrbinu medzi rámom a oknom, alebo nárazové vetranie, keď otvoríte okno dokorán.
  • výhodnejšie vetranie, aj z hľadiska šetrenia energiou, je nárazové vetranie cez dokorán otvorené okná. Tento spôsob vetrania je potrebné opakovať viackrát za deň.
  • ďalšou možnou príčinou rosenia okien je nesprávne umiestnenie radiátora
  • najviac sa rosia okná zo severnej, severo-západnej a severo-východnej strany. Je to preto, že na tieto okná počas celého dňa nezasvieti slnko a prirodzene sa tak nezohrievajú.

Ak sa vytvára rosa vnútri v okne (medzi tabuľami skla) je to chyba výrobku – okno nie je vzduchotesné. Reklamujte ho.

 

Ako zabrániť roseniu okien?

Úplne sa vyhnúť roseniu sa nedá, dá sa mu však predísť správnym vetraním (2 × denne, aspoň 10 minút okno otvorené dokorán), zvýšením teploty vzduchu v miestnosti a umožnením prúdeniu teplého vzduchu priamo na okno z vykurovacieho telesa (radiátor) umiestneného zvyčajne pod oknom (zakrytie radiátora širokou parapetnou doskou zvyšuje riziko rosenia).

 

Nebude sa okolo okien zrážať voda a vytvárať plesne?

Správne vetranie je najvhodnejším riešením problému kondenzácie vodnej pary. S našimi oknami sa „samovetranie“ bytov neuskutočňuje. Aby sme sa postavili „slabinám“ vzduchotesných okien, vyvinuli sme základný vetrací systém, ktorý zaručuje nevyhnutné základné vetranie.

 

Čo je to mikroventilácia?

Zvláštna poloha ovládacej kľučky, ktorá umožňuje čiastočné vetranie miestnosti.

 

Čo znamená termín „TEPELNÝ MOST“?

„TEPELNÝ MOST“ je miesto, ktoré vedie teplo lepšie než jeho okolie. V prípade okna sa jedná o celý rám a okraj sklenenej výplne. Cieľom je zamedziť úniku tepla touto slabinou, teda prerušenie tepelného mosta.

 

Ako správne vetrať?

Nové okná si žiadajú určité zmeny v návykoch. Vaše nové okná budú tesniť podstatne lepšie ako tie pôvodné. Preto je nutné prispôsobiť režim vetrania miestností novému stavu. Staré okná väčšinou netesnili nie len po stránke tepelnej, ale tiež nimi prechádzal niekoľkonásobok odporúčaného množstva vzduchu. To malo za následok vysoké straty tepla ako prestupom, tak aj infiltráciou. Nové okná zamedzia obom únikom, určitú výmenu vzduchu je ale potrebné zachovať. To sa dá zaistiť niekoľkými spôsobmi. Ideálne je nútené, plne kontrolované vetranie s obmedzením tepelných strát, najjednoduchšie je pravidelné vetranie miestností.

Možností je hneď niekoľko:

  • otvoreným oknom – vhodné na rýchle, krátkodobé prevetranie predovšetkým pri nízkych teplotách
  • sklopeným oknom – vhodné pre dlhodobé vetranie len pri vyšších teplotách, porovnateľných s teplotou v miestnosti
  • mikroventilácíou (štrbinové vetranie) – umožňuje vetrať viacmenej trvalo – hodí sa však len v určitom rozsahu teplôt
  • infiltráciou (úpravou tesnenia) – trvalé vetranie, zaisťujúce hygienickú výmenu vzduchu pri extrémnych (výpočtových) teplotách
aktualizácia: 26.09.2023 | počet zobrazení: 10233

Napíšte nám

Pre úspešné odoslanie formulára je potrebné vyplniť polia označené hviezdičkou (*).

Kontakt

Počet návštev od 01.04.2007: 735757 Realizácia: K3 GROUP, s.r.o.